Wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej
Dla zachowania 3-letniego terminu na wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej nie jest wymagane, aby w terminie tym została ona doręczona adresatowi, ani aby była to już decyzja ostateczna.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 26 kwietnia 2017 r., II SA/Sz 257/17.
Wójt gminy wydał wobec A.S. i P.S. (skarżących) decyzję, którą ustalił opłatę adiacencką w określonej wysokości z tytułu wzrostu wartości nieruchomości, stanowiącej ich współwłasność, w związku z wykonaną budową drogi. Organ uznał, że na skutek zrealizowania tej inwestycji wzrosła wartość nieruchomości.
Skarżący wnieśli odwołanie, zarzucając naruszenie przez organ I instancji m.in. art. 145 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami (u.g.n.), przez doręczenie zaskarżonej decyzji po upływie 3-letniego terminu, o którym mowa w tym przepisie.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało decyzję wójta w mocy.
Skarżący wnieśli skargę do WSA. Decyzji wydanej przez SKO zarzucili m.in. błędną wykładnię, a w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie art. 145 ust. 2 u.g.n. w sytuacji, gdy upłynął 3-letni okres liczony od dnia stworzenia warunków do korzystania z drogi do wydania decyzji ostatecznej w przedmiocie opłaty adiacenckiej, a w konsekwencji wygasło uprawnienie organu administracji I instancji do wydania takiej decyzji. Zdaniem skarżących SKO powinno uchylić decyzję wójta oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta